Biometria - (nie)bezpieczeństwo

Biometryczne systemy zabezpieczeń
Kontrola dostępu do pomieszczeń (KD)
Rejestracja czasu pracy (RCP)
Nowoczesne techniki zabezpieczeń
Nieskuteczne systemy kontroli dostępu
Szyfrowanie, deszyfracja, podrabianie odcisku palca
Bezpieczeństo systemów kontroli dostępu
Rozpoznawanie twarzy

Najdroższe w biometrii są systemy implementujące rozpoznawanie tęczówki, siatkówki (dno oka) i twarzy. Pierwsze są mniej popularne i w sposób oczywisty – mniej elastyczne jeśli chodzi o przekonanie użytkownika do przykładania oka do czytnika. Rozpoznawanie twarzy w wersji dostępnej na polskim rynku w standardowym obiegu to koszt rzędu 8tys. zł.

Czytaj więcej...

Domena biemetria.edu.pl została utracona na wiele lat – Biometria powraca! Wszystkie poprzednie publikacje zostały odzyskane i umieszczone w dokładnie tych samych miejscach co w oryginalnym serwisie.

W zabezpieczeniach biometrycznych brak oczekiwanego postępu. Mało tego, Ci, którzy na początku fali popularności biometryki w zabezpieczaniach instalowali te systemy – teraz je w ogóle demontują lub zmieniają ich lokalizację na mniej wrażliwą.

Urządzenia, które jeszcze 5 lat temu kosztowały 10 – 50tys. zł teraz można kupić przez internet za paręset złotych, bardziej skomplikowane systemy za kilka tysięcy. Dla bardziej cierpliwych istnieje też import z zagranicy – najlepiej z Azji bo jest najtaniej i oczywiście najbliżej producentów.

Polecamy artykuł autorstwa Tomasza Grabowskiego „Na oko bezpiecznie” http://obfusc.at/ed/biometric_security_systems_pl.html

Fragment: "Niegdysiejszy zachwyt technologiami biometrycznymi jakoś ucichł. Nie widać, by systemy okrzyknięte superbezpiecznymi strzegły dostępu do… czegokolwiek, a już na pewno nie do krytycznych systemów informatycznych. Niewypał technologiczny, zbyt droga zabawka czy brak zrozumienia?"

Czytaj więcej...

Świerzy produkt firmy Koreańskiej Suprema nie zaskakuje. Zastosowany sensor optyczny doskonale znany już z wielu innych urządzeń w praktyce nadaje się do pewnego rozpoznawania czystych i wyraźnych linii papilarnych. Urządzenie przeznaczone jest zarówno do pracy wewnątrz jak i na zewnątrz z tym, że przy temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza korzystanie będzie bardzo niewygodne, czasochłonne i bardzo niedokładne. Tak samo jak w przypadku zwiększonej wilgotności powietrza (np. po deszczu). Patrząc na kartę katalogową widzimy zupełnie inne parametry niże te, które faktycznie dostrzegamy w praktyce… Jak zawsze Koreański producent przesadził z liczbami, które nijak się mają do rzeczywistości. Urządzenie BioLite Suprema można śmiało polecić do ochrony pomieszczeń mało ważnych – ot taki gadżet na ścianie. Na pewno nie polecamy tego biometrycznego urządzenie do ochrony pomieszczeń służbowych czy tym bardziej prywatnych domów czy mieszkań.

Visa Europe po raz drugi zorganizowała Barometr Płatności Zbliżeniowej, za pomocą którego analizuje postawy i podejście konsumentów do płatności zbliżeniowych. Badanie zostało wykonane na terenie państw najbardziej rozwijających się pod względem płatności zbliżeniowych, do grupy obserwowanych i analizowanych konsumentów zaliczają się Polacy, obywatele Wielkiej Brytanii i Turcji.

Czytaj więcej...

Egzaminy na pierwszy stopień podoficerski i chorążego w Biurze Ochrony Rządu przeprowadzać będzie komisja egzaminacyjna, powołana przez Szefa BOR. Do egzaminu na pierwszy stopień podoficerski dopuszczony zostanie funkcjonariusz w służbie przygotowawczej i stałej, który posiada stopień szeregowego lub starszego szeregowego, co najmniej roczny staż na zajmowanym stanowisku służbowym oraz dobrą opinię służbową.

Czytaj więcej...

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z 6 września 2011 r., sygn. akt I OSK 1476/10 zakazał stosowania czytników biometrycznych przez pracodawców. Zgoda pracownika na pobieranie i przetwarzanie danych biometrycznych nie ma tu żadnego znaczenia. Sąd uznał, że stosowanie czytników biometrycznych w pracy jest niezgodne z prawem.

Czytaj więcej...

Nowe wzory: paszportu, paszportu dyplomatycznego, paszportu służbowego MSZ, paszportu tymczasowego zawiera rozporządzenie, które opublikowano 17 sierpnia br.

Czytaj więcej...

Od 16 sierpnia br. obowiązuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2005 r. w sprawie podstawowych wymagań bezpieczeństwa teleinformatycznego (Dz. U. Nr 159 poz. 948). Nowa regulacja stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego wynikającego z art. 49 ust. 9 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych.

Czytaj więcej...