Biometria - (nie)bezpieczeństwo

Biometryczne systemy zabezpieczeń
Kontrola dostępu do pomieszczeń (KD)
Rejestracja czasu pracy (RCP)
Nowoczesne techniki zabezpieczeń
Nieskuteczne systemy kontroli dostępu
Szyfrowanie, deszyfracja, podrabianie odcisku palca
Bezpieczeństo systemów kontroli dostępu
Rozpoznawanie twarzy

Opisywanie systemów biometrycznych jako super-bezpiecznych i nowoczesnych, powoływanie się na Wielki Biznes i Rząd i Wojsko to typowe działania czarnego marketingu (Black PR) .
Sprostujmy działania jednego z dostawców systemów biometrycznych:

  1. „Biometria jest najbezpieczniejszym…” – 99% występujących na rynku systemów jest mniej bezpieczna od zwykłego zamka na klucz.
  2. „…najwygodniejszym” – jeśli tylko korzysta z czytnika parę osób (najlepiej do pięciu) i nie jest on ustawiony w newralgicznym punkcie. Tyczy się to każdego czytnika – nawet najnowocześniejszego produkowanego przez firmę Hitachi.
  3. „…narzędziem służącym do autoryzacji” – to tak jakby zatrudnić niedowidzącego ochroniarza do banku – będzie ochraniał ale w razie zagrożenia łatwo się pomyli. Autoryzacja to nie to samo co identyfikacja – autoryzacja nadaje już dostęp po poprawnej identyfikacji.
  4. „…nie może zostać pożyczona, skradziona.” – oczywiście, że może: w sieci internet  można znaleźć mnóstwo materiałów na temat niebezpieczeństwa systemów biometrycznych (głównie w języku angielskim, niemieckim i francuskim)
  5. „… zapomniana” – zapomniana to może i nie, wpierw musiałaby być zapamiętana… chodzi tu zapewne o niezmienność i stałość – otóż z wiekiem nasze wzorce biometryczne ulegają przeróżnym modyfikacjom wpływającym mniej lub bardziej na to co widzi sam czytnik czy to linii papilarnych, też tęczówki oka czy układu zył.
  6. „… jej podrobienie jest praktycznie niemożliwe” – puenta jest najmniej trafnym sformułowaniem i pokazuje jak a) mało wie sprzedawca b) jak bardzo zależy mu na oszustwie

To jeszcze nie ten czas i jeszcze ze długo nie nadejdzie, kiedy będzie można kupować systemy biometryczne faktycznie spełniające wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa. Bezpieczne systemy są dostarczane tylko dużym i przeważnie rządowym odbiorcom w limitowanych seriach w trosce o to aby ten sam system nie wpadł w ręce osób, które poznają „jego środek” i go złamią. To tak jak z proszkiem do prania - idealnia biel na ekranach telewizorów a w praniu różnie to wygląda...