Biometria - (nie)bezpieczeństwo

Biometryczne systemy zabezpieczeń
Kontrola dostępu do pomieszczeń (KD)
Rejestracja czasu pracy (RCP)
Nowoczesne techniki zabezpieczeń
Nieskuteczne systemy kontroli dostępu
Szyfrowanie, deszyfracja, podrabianie odcisku palca
Bezpieczeństo systemów kontroli dostępu
Rozpoznawanie twarzy

Finger Vein Hitachi -biometria na wysokim poziomiePolska, jako pierwszy kraj w Europie wprowadza bankomaty z identyfikacją biometryczną. W Warszawie, bankomat wyposażony w technologię Finger Vein (http://biometria.edu.pl/biometria/9-jesli-biometria-to-tylko-od-hitachi) już funkcjonuje, a do końca 2010 roku takich urządzeń będzie ok. 200.

Właściciel konta, chcąc wypłacić pieniądze, musi przyłożyć palec do czytnika w bankomacie. Czytnik zeskanuje i rozpozna układ naczyń krwionośnych w jego palcu. Po kilku sekundach, przekształcony cyfrowo obraz zostanie porównany z wzorcem z bazy danych. Właścicielem bankomatów z identyfikacją biometryczną będzie Bank Polskiej Spółdzielczości i kilkaset mniejszych banków spółdzielczych. Technologia Finger Vein ma pomóc emerytom, rencistom a także osobom bezrobotnym najczęściej korzystającym z usług banków spółdzielczych, pobierających za ich pośrednictwem świadczenia socjalne. Osoby te, na ogół słabo wykształcone i starsze nie będą już miały problemów z koniecznością pamiętania PIN-u i obsługi karty. Wadą bankomatów biometrycznych jest ich cena. Zwykły bankomat kosztuje ok. 11 tys. euro, a bankomat ze skanerem jest droższy o ok. 10%. Natomiast 15 tys. euro musi wydać oddział banku na instalację całego systemu biometrycznego. Za wprowadzeniem bezpiecznych biobankomatów opowiada się Związek Banków Polskich, ponieważ na podrabianiu kart i okradaniu kont banki dużo tracą.

Finger Vein

Technologia Finger Vein proponowana przez Hitachi, jako pierwsza z technologii biometrycznych sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Po kilkunastu latach nieudanych prób i wypuszczeniu na rynek milionów urządzeń, pozornie dających zwiększone bezpieczeństwo a dających się „złamać” nawet przez nastolatków, możemy śmiało z nadzieją patrzeć właśnie na firmę Hitachi. Producenci tacy jak Suprema (BioLite, BioStation), Nitgen (NAC), eKey (TOCA) zostali daleko w technologicznym „tyle” z właściwie znikomym polem zastosowania swoich urządzeń niesprawdzających się w zabezpieczaniu.