Biometria - (nie)bezpieczeństwo

Biometryczne systemy zabezpieczeń
Kontrola dostępu do pomieszczeń (KD)
Rejestracja czasu pracy (RCP)
Nowoczesne techniki zabezpieczeń
Nieskuteczne systemy kontroli dostępu
Szyfrowanie, deszyfracja, podrabianie odcisku palca
Bezpieczeństo systemów kontroli dostępu
Rozpoznawanie twarzy

Jak donosi New Scientist (28 marzec 2009, UK) łatwość kradzieży danych biometrycznych jest przerażająca. W publikacji HOW MY GENOME WAS HACKED (Peter Aldhous i Michael Reilly) New Scientist przedstawia w jak prosty sposób dosłownie każdy może mieć dostęp do naszego DNA, może je pobrać i poddać analizie, może je wykorzystać do wszystkiego na co tylko pozwala technologia.

DNA to również dana biometryczna jak odcisk palca, ułożenie żył czy też obraz tęczówki oka. Dane takie zostawiamy wszędzie, na kubkach, szklankach, na klamkach, na pieniądzach.

Niebezpieczeństwo non stop

Zamykając swój dom na zamek biometryczny musimy pamiętać, że to tak jakbyśmy zamykali go na zwykły klucz a dokładne kopie rozrzucali wszędzie tam gdzie się pojawimy – jeśli ktoś będzie chciał to skopiuje nasz odcisk palca czy obraz tęczówki a my nawet nie będziemy o tym wiedzieć.

Niskie zapotrzebowanie w sektorze bezpieczeństwa

Coraz niższy popyt na urządzenia biometryczne w powszechnym użytku wskazuje rosnącą świadomość ludzi na temat swojego własnego bezpieczeństwa. Instytucje poważnie podchodzące do bezpieczeństwa raczej mało są skłonne do kupowania gadgetów, które faktycznie robią wrażenie swoimi funkcjami a tak naprawdę tworzą tylko lukę w systemie zabezpieczeń.

BIOMETRIA - PAMIETAJMY

Swoje dane biometryczne zostawiamy wszędzie – tak było, jest i nadal tak będzie póki nie chodzimy w skafandrach całą dobę i chronimy każdy kawałek ciała przed skopiowaniem naszych unikalnych cech. Biometria nie powinna być stosowana jako główny środek zabezpieczeń lecz jako osobny system dodatkowo pomagający weryfikować ludzi.

Komentarze

jank |2009-06-19 11:15:55

DNA nie używa się w bimetrii -> bliźniaki jednojajowe; opisywane przypadki łamania zabezpieczeń nie pokazują działania na urządzeniach z badaniem żywotności; strona dosyć tendencyjna i nieobiektywna

ximin - DNA używa się w biometrii! |2009-06-19 14:35:34

Chciałeś chyba napisać biometrii a nie bimetrii. Jeśli bliźniaki jednojajowe miałyby być przeszkodą do wykorzystywania kwasu deoksyrybonukleinowego to urządzenia, których rozwój jest bardzo mocno teraz wspierany nie powinny powstawać. Wszystkie naukowe głowy się mylą a Ty masz rację :) po polsku masz: http://www.google.pl/search?hl=pl&q;=biometria+dna&btnG;=Szukaj+w+Google&lr;=&aq;=f&oq;=
jak umiesz inny język (bo już widać, że z pl problemy) to: http://www.google.pl/search?hl=pl&q;=biometric+device+dna&btnG;=Szukaj&lr;=

Zainteresuj się trochę więcej badaniem żywotności i potem się wypowiadaj.

Wykorzystuje zawodowo urządzenia biometryczne do identyfikacji i wiem sporo na ten temat. Niektóre urządzenia mają w swoich specyfikacjach opis rozpoznawania żywej tkanki... i tyle. A widziałeś preparowanie tkanki? Ja widziałem przy okazji przeszczepów i jeśli komuś zależy to jest to dość proste.

jank |2009-06-24 09:31:47

Z rozpoznawania żywotności pisałem magisterkę więc co nieco o tym wiem. Jeżeli za podstawowe źródło wiedzy uważasz google, to myślę, że nie będę kontynuował tej rozmowy...

kurowski - badanie zywotności |2009-06-24 10:22:09

jank - masz przeterminowane informacje, podaj źródła, z których korzystałeś w swojej pracy magisterskiej. Linki do googli masz po to abyś sam poszukał materiałów. 99% wyników prac badawczych jest publikowana natychmiast w internecie a google jest tak jakby tego katalogiem. Masz już magistra to jeszcze wiedzę praktyczną musisz zdobyć jeśli chcesz się mocniej zagłębić w temat. Jak robiłem doktorat na Akademii Obrony Narodowej to właśnie 99% informacji było z google człowieku.

I ciekawostka: czytnik linii papilarnych, radiowy (bada właściwości elektryczne skóry itp) czytnik linii papilarnych, detekcja żywotności i ślimak :) Przy odrobinie szczęścia zarejestrujesz ślimaka do czytnika - trudno będzie potem powtórzyć taki sam odczyt ale chodzi o sam fakt - nie trzeba podrabiać tkanek - można wykorzystać już istniejące a możliwości jest naprawdę w praktyce mnóstwo.

W UK wyposażają policję w czytniki biometryczne w celu identyfikacji (np. podczas kontroli drogowej, po wypadku itp) i to jest ok - bo widzimy, że paluch faktycznie jest przykładany. Są tam chyba czytniki optyczne, które papierkiem można oszukać ale chodzi o same założenia systemu - nie ma służyć do autoryzacji ale ma pomagać identyfikacji.

ximin |2009-06-19 14:47:32

strona dobra bo pokazuje to czego nie pokazują producenci a co powinno się wiedzieć o bezpieczeństwie.

ranyjulek - Dlaczego wprowadzają to? |2009-06-18 21:56:34

Też znam dużo publikacji na temat zabezpieczeń biometrycznych i ich odporności na ataki. To naprawdę niesamowite, że ludzie bardziej wierzą w filmy sci-fi !!! Ogarnijcie się !!! Biometryka to nie kontrola dostępu ani jakiekolwiek zabezpieczanie - to identyfikacja, kolejny etap daktyloskopii, coś co opracowuje człowiek jako dane a nie coś czym wchodzi do domu, skarbca, nie coś czym płaci. Ogarnijcie dupska ludzie. Więcej mózgu w mózgu życzę.