Biometria - (nie)bezpieczeństwo

Biometryczne systemy zabezpieczeń
Kontrola dostępu do pomieszczeń (KD)
Rejestracja czasu pracy (RCP)
Nowoczesne techniki zabezpieczeń
Nieskuteczne systemy kontroli dostępu
Szyfrowanie, deszyfracja, podrabianie odcisku palca
Bezpieczeństo systemów kontroli dostępu
Rozpoznawanie twarzy

Polecamy artykuł autorstwa Tomasza Grabowskiego „Na oko bezpiecznie” http://obfusc.at/ed/biometric_security_systems_pl.html

Fragment: "Niegdysiejszy zachwyt technologiami biometrycznymi jakoś ucichł. Nie widać, by systemy okrzyknięte superbezpiecznymi strzegły dostępu do… czegokolwiek, a już na pewno nie do krytycznych systemów informatycznych. Niewypał technologiczny, zbyt droga zabawka czy brak zrozumienia?"

Przy kontakcie z handlowcami należy zwrócić uwagę czy przypadkiem nie próbuje się nas okłamać, że podobne urządzenia są stosowane w służbach mundurowych czy też w bankach czy skarbcach. Do ochrony wartościowych pomieszczeń stosowana jest zupełnie inna grupa urządzeń biometrycznych niżeli ta dostępna powszechnie na rynku. A ponadto urządzenia biometryczne stosowane w np. wojsku nie występują nigdy jako pojedyncze, autonomiczne systemy – nawet te najnowsze, najbardziej bezpieczne i pewne urządzenia oparte o biometrię są tylko dodatkową identyfikacją człowieka.

Fragment: „Nic lub prawie nic nie wiadomo na temat skuteczności i podatności na włamania drogich urządzeń biometrycznych produkowanych w limitowanych seriach na potrzeby np. wojska czy innych służb. Można jednak przypuszczać, że ich prawdziwa siła leży właśnie w wysokiej cenie, tajności i niedostępności, nie zaś w zastosowanej technologii. Potencjalny włamywacz nie ma po prostu możliwości sprawdzić, jakie techniki umożliwiłyby ominięcie zabezpieczeń.”

Już cały cywilizowany świat uznał biometrię jako gadżet – nie spełnione dziecko Hollywood – to nie jest metoda zabezpieczeń a tylko pomocnik identyfikacji czy pomocnik zbioru danych biometrycznych do innych celów niżeli bezpieczeństwo – np. kryminalistyka.